Dom Pomocy Społecznej
w Browinie

Browina 57
87-140 Chełmża

tel. (+48 56) 6757111
E-mail: browina@home.pl

Aktualności

Wycieczka do Zakopanego

W dniach od 4 września do 7 września 2014r. odbyła się wycieczka do Zakopanego dla grupy 20 mieszkańców naszego DPS pod opieką 7 opiekunów. Podczas pierwszego dnia wyjazdu zwiedziliśmy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach, gdzie 17 sierpnia 2002 Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. Zobaczyliśmy również kapliczkę Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce. Od samego początku kaplica nie miała stałego opiekuna ze strony
administracji kościelnej. Początkowo należała do parafii Poronin, ale w praktyce opiekę nad nią sprawowali głównie księża przebywający w Tatrach dla wypoczynku. Kaplica jest typowym przykładem stylu zakopiańskiego. Potem już udaliśmy się na miejsce pobytu do willi „Zośka”. Po zakwaterowaniu wszyscy udali się na odpoczynek do swoich pokoi. Następnego dnia byliśmy w Dolinie Chochołowskiej napawając się niepowtarzalnymi widokami gór i otaczającej zieleni. W drodze powrotnej z
wyprawy skosztowaliśmy oscypków od prawdziwego górala. Na wieczór część mieszkańców pod opieką opiekunów wybrała się do miejscowej karczmy posłuchać śpiewu oraz muzyki góralskiej kapeli. Wszystkim udzielił się nastrój góralskich rytmów oraz żywiołowość wykonania. W kolejnym dniu pobytu uczestniczyliśmy w spływie Dunajcem, podczas którego mogliśmy podziwiać piękno naszych gór Pienin oraz usłyszeć od flisaków opowieści o ciekawostkach okolicy. Po czasie spędzonym na tratwach udaliśmy się na
Krupówki, gdzie wszyscy zakupili pamiątki. W ostatnim dniu pobytu, będąc już w drodze powrotnej do domu zjechaliśmy do miasta urodzin papieża Jana Pawła II -Wadowic. Zwiedziliśmy tu Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w której modlił się nasz Papież. Później skosztowaliśmy kremówek w miejscowej restauracji. Do Domu dojechaliśmy szczęśliwie w godzinach wieczornych.

Zalesie 2014 - wyjazd nad jezioro

Dnia  23 lipca 2014r. w godzinach  od 9.00 do 13.30 odbył się wyjazd grupy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Browinie wraz z terapeutami nad pobliskie jezioro do Zalesia. Podczas pobytu wszyscy raczyli się piękną słoneczną pogodą, podczas której większość kąpała się w jeziorze,  a pozostali odpoczywali na nowo oddanym do użytku pomoście. Obcując z naturą mieliśmy okazję    do urządzenia pikniku na plaży, zajadając przywiezione ze sobą słodycze i napoje.

Wycieczka na "Barbarkę"

W dniu 3 lipca 2014r. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Browinie uczestniczyli w wycieczce na Barbarkę pod Toruniem. Podczas pobytu na świeżym powietrzu w lesie zobaczyliśmy "Park linowy", miejscową kapliczkę, piękne miejsca przeznaczone do wypoczynku z możliwością uczestniczenia w organizowanych ogniskach. Potem udaliśmy się na kawę i lody oraz poczęstunek  przywiezionymi słodkościami i zimnymi napojami.  Po posiłku skierowaliśmy się na ścieżkę zdrowia wiodącą przez las wzdłuż starego, zarośniętego stawu podziwiając piękno przyrody. Na koniec wszyscy odpoczęli w altankach przyglądając się nauce jazdy konnej dla dzieci.

Wycieczka upłynęła w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy z zadowoleniem na twarzy  wrócili do domu.

 

 

XIV Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Browinie

Dnia 12 czerwca 2014r. na terenie naszego Domu odbył się    XIV Powiatowy Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy takie placówki oraz działające na naszym terenie zespoły jak: DPS Pigża, Dom Kombatanta Dobrzejewice, ŚDS w Osieku n/Wisłą,  Środowiskowy Dom Samopomocy z Chełmży, Zespół Szkół Specjalnych w Chełmży, Dzieci ze Szkoły Tańca PYRAS z Chełmży, Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Kończewic, Koło Gospodyń Wiejskich w Brąchnówku.

Swój występ w formie recytacji własnej twórczości zaprezentował nasz Mieszkaniec Pan Waldemar Cieślak a oprawę muzyczną przygotował działający  u Nas  zespół wokalno- instrumentalny  „Browinki”..

Przegląd nasz oficjalnie rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Woźniak- Margol oraz  Starosta Powiatu Toruńskiego p. Mirosław Graczyk, po za tym gościliśmy    ks. kanonika Proboszcza Wiesława Roczniaka, dyrektorów zaproszonych placówek oraz przedstawicieli samorządów oraz gmin.

Ta cykliczna impreza miała na celu zaprezentowanie różnych form twórczości: rękodzielniczej - na wystawie prac, scenicznej - czyli śpiew, recytacja oraz teatr i  umiejętności sportowe.  Każda zaprezentowana forma wzbudzała wiele zainteresowania i cieszyła się wielkim uznaniem wśród uczestniczących.

XIV Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych przebiegał według następującego harmonogramu:

9.30 – 10. 00 zjazd uczestników i montowanie wystaw rękodzielniczych

10.00 -11.00  poczęstunek (drożdżówka, kawa i herbata)

11.00 – 11. 15 oficjalne rozpoczęcie imprezy i wybór jury

11. 15 – 15.00 gry i zabawy sportowe

11. 15 – 15. 00 występy artystyczne

11.00-13.00; stoisko ze swojskim jadłem

 13. 00 – 14. 00 przerwa obiadowa

12.00 -15. 00 cd. występów artystycznych

15.00 ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

 

Każdy uczestnik naszej imprezy plenerowej został poczęstowany na  początku kawą i drożdżówką, potem można było skosztować pysznego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, pierogów a na obiad podano grochówkę z kiełbaską, Poza tym cały czas można było częstować się cukierkami oraz ugasić swoje pragnienie napojami.

Nad prawidłowym ogłoszeniem wyników czuwało wybrane jury  z przedstawicieli zaproszonych placówek. Na zakończenie XIV Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych pani Dyrektor nagrodziła wszystkie placówki upo

X Jubileuszowy Festiwal Twórczości Ludowej im.Edwarda Nowaka w Zespole Szkół Gimnazjum i Liceum Ogól

W piątek  dnia 23 maja 2014r. na zaproszenie Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Dobrzejewicach wraz z Wiejskim Stowarzyszeniem Kulturalno- Oświatowym w Brąchnówku nasi Mieszkańcy pod opieką terapeutów uczestniczyli w X Jubileuszowym Festiwalu Twórczości Ludowej im. Edwarda Nowaka. W programie były występy kapel ludowych, zespołów tanecznych, występy dzieci i młodzieży, wystawę prac malarskich, koronek i haftów, degustację  swojskich potraw oraz wiele innych atrakcji. W naszym imieniu wystąpił Pan Waldemar Cieślak z recytacją swoich wierszy. Przygotowaliśmy oraz zaprezentowaliśmy również wystawę naszych prac rękodzielniczych, które wszystkim przypadły do gustu.


Poprzednia strona  |  Następna strona
Ostatnia modyfikacja strony: 2018.02.14 09:44 info: browina@home.pl
© DPS BROWINA 2010-2012