Dom Pomocy Społecznej
w Browinie

Browina 57
87-140 Chełmża

tel. (+48 56) 6757111
E-mail: browina@home.pl

Aktualności

VIII Drużynowy Bieg Terenowy - Ryjewo 2011

W dniu 25 maja br. grupa Mieszkańców DPS Browina wzięłą udział w VIII Drużynowym Biegu Terenowym w Ryjewie. Po zameldowaniu przybycia na imprezę sportową, nasza grupa wzięła udział w defiladzie drużyn i otwarciu zawodów. Zmęczeni, ale radości i pełni wrażeń wrócilismy do Domu.

Spotkanie poetyckie w ŚDS - 24 maja 2011

Miesiąc maj sprzyja uczuciom patriotycznym. 1 maja mamy Święto Pracy, 2 maja obchodzimy Dzień  Flagi Rzeczpospolitej Polskie, a w dniu 3 maja wspominamy uchwalenie Konstytucji. Zainspirowani tymi wydarzeniami z przeszłości Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy postanowili uczcić te święta spotkaniem poetyckim o tematyce patriotycznej. Okazuje sie, że polscy wieszcze napisali wiele utworów, w których przejawiała się miłość do ojczyzny. Pan Waldemar Cieślak, mieszkaniec DPS w Browinie, w sposób bardzo ciekawy wyjaśnił uczestnikom pojęcie patriotyzmu oraz przedstawił utwory między innymi:  Ignacego Krasickiego "Hymn do miłości ojczyzny", Marii Konopnickiej "Rotę", Adama Mickiewicza  Inwokację z " Pana Tadeusza", Władysława Broniewskiego "Bagnet na broń", Krzysztofa Kamila Baczyńskiego  "Ojczyznę". Prawdziwą perełką tego spotkania był  wiersz napisany przez  Czesława Miłosza we Lwowie w 1939 r " Runą w łunach", w którym autor przekazał zaszyfrowane treści patriotyczne.

Niesamowite jest to, że  wiersz ten wydrukowany  był w miejscowej prasie za zezwoleniem władz radzieckich  i nagrodzony specjalną nagrodą Stalina. Pan Waldemar sięgnął także do współczesności  i zaprezentował wiersz Krzysztofa Dowgiałło "Ballada o Janku Wiśniewskim". Na koniec  przedstawił także swoje utwory:  " Polaku nie daj się" i "Istota bytowania a realizm". Spotkanie można podsumować stwierdzenie, że poeci tworzyli po to, aby otworzyć oczy społeczeństwa. Pragnęli, aby Polska zachowała niepodległość. Obecnie także możemy być patriotami w codziennym życiu, poprzez dbanie o kulturę i własny rozwój, a także środowisko naturalne.

Wizyta ŚDS w Tesco

23 maja Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy byli w Chełmży na lekcji robienia zakupów. Niktórzy poraz pierwszy robili zakupy w dużym markecie. Różnorodny asortyment zawrócił Uczestnikom w głowach. Możliwość dotknięcia i obejrzenia towaru bezpośrednio z półki, dała możliwość wyboru. Nauczyli się sprawdzać datę ważności oraz ceny towarów elektronicznymi czytnikami. Okazuje się,że za niewieką kwotę można zrobić ładne zakupy.Wszyscy wrócili zadowoleni z pełnymi reklamówkami.

Majówka

18 maja br w amfiteatrze browińskim, odbyła się majówka, na której głównymi atrakcjami były kiełbaski z grilla oraz chleb ze swojskim smalcem i ogórkiem kiszonym.  Oprócz tańców,  odbyły sie także zawody sportowe. Wszyscy zadowoleni panującą atmosferą, piekną pogodą i smakowitym jadłem nie mogą doczekać się kolejnego spotkania.

Wiosenne igraszki

Już po raz drugi gościliśmy w Zespole Szkół Specjalnych w Chełmży. W dniu 12.05.2011 odbyły się Prezentacje Słowno-Muzyczne " Wiosenne igraszki".  Tym razem  zaprezentowaliśmy się wokalnie. Pod okiem Pana Andrzeja Świtajskiego przygotowaliśmy cztery piosenki: "Ogrody marzeń", " Czarne diamenty", "Siedem pereł" i " Strażacy". Nasza muzyka porwała publiczność. Wszyscy świetnie się bawili. Otrzymaliśmy dyplom i medale za pomysłowość i wdzięk sceniczny. Na koniec imprezy zostaliśmy poczęstowani pysznym żurkiem. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie za rok.


Poprzednia strona  |  Następna strona
Ostatnia modyfikacja strony: 2015.05.13 13:26 info: browina@home.pl
© DPS BROWINA 2010-2012